Radionice, znanstveni kolokviji i doktorska konferencija

Radionice, znanstveni kolokviji i doktorska konferencija

PROGRAM ZA DOKTORANDE UPISANE OD AK. GODINE 2024./2025.

 AKTIVNOSTI MJESTO I TERMINI
Prva radionica
Rijeka, 21. i 22. ožujka 2025. godine
Rad na istraživačkom projektu
Prvi znanstveni kolokvij
Rijeka, lipanj 2025. godine
Rad na istraživačkom projektu
Druga radionica
Rad na istraživačkom projektu
Drugi znanstveni kolokvij
Rad na istraživačkom projektu
Doktorska konferencija
 
 
 
PROGRAM ZA DOKTORANDE UPISANE OD AK. GODINE 2022./2023.
 
 AKTIVNOSTI MJESTO I TERMINI
Prva radionica
Rijeka, 08. i 09. rujna 2023. godine
Rad na istraživačkom projektu
Prvi znanstveni kolokvij
Rijeka, 03. i 04. studenoga 2023. godine
Rad na istraživačkom projektu
Druga radionica Rijeka, 08. i 09. ožujka 2024. godine
Rad na istraživačkom projektu
Drugi znanstveni kolokvij Rijeka, 21. lipnja 2024.
Rad na istraživačkom projektu
Doktorska konferencija Rijeka, lipanj 2025.
 
 
 
PROGRAM ZA DOKTORANDE UPISANE OD AK. GODINE 2021./2022.
 


 AKTIVNOSTI MJESTO I TERMINI
Prva radionica
Rijeka, 02. i 03. rujna 2022. godine
Rad na istraživačkom projektu
Prvi znanstveni kolokvij
Rijeka, 25. i 26. studenoga 2022. godine
Rad na istraživačkom projektu
Druga radionica Rijeka, 24. i 25. veljače 2023. godine
Rad na istraživačkom projektu
Drugi znanstveni kolokvij Rijeka, 09. i 10. lipnja 2023. godine
Rad na istraživačkom projektu
Doktorska konferencija Rijeka, 21. lipnja 2024.

 
PROGRAM ZA STUDENTE UPISANE OD AK. GODINE 2020./2021. 
 
 Terminski plan aktivnosti



MJESTO I TERMINI
Prva radionica
Rijeka, 03. i 04. rujna 2021. godine
Rad na istraživačkom projektu
Prvi znanstveni kolokvij
Rijeka, 26. i 27. studenoga 2021. godine
Rad na istraživačkom projektu
Druga radionica Rijeka, 25. i 26. veljače 2022. godine
Rad na istraživačkom projektu
Drugi znanstveni kolokvij Rijeka, 24. lipnja 2022. godine
Rad na istraživačkom projektu
Doktorska konferencija Rijeka, 09. i 10. lipnja 2023. godine
 
 
Jedan od najčešćih primjera kojima se potiče internacionalizacija istraživanja
 
Cilj: Veća kvaliteta procesa istraživanja u funkciji izrade doktorskog rada (kao članaka u okvira skandinavskog modela ili klasičnog doktorata monografskog tipa) i redovita periodična kontrola 

Sudionici: Doktorandi, mentori/komentori/savjetnici s Ekonomskog fakulteta u Rijeci i ostalih fakulteta u zemlji i inozemstvu, članovi Povjerenstva za poslijediplomske studije i doktorate, razni diskutanti - nastavnici Ekonomskog fakulteta u Rijeci uključivo i strani profesori u razmjeni... 

Termini održavanja: U skladu s terminskim planom aktivnosti tijekom doktorskog studija

Vrednovanje aktivnosti: 15 ECTS bodova, sukladno Pravilniku (čl. 16)

Tim za realizaciju: Tim znanstvenika iz Hrvatske i inozemstva. Voditelji radionica su prof. dr. sc. Vesna Žabkar (1. radionica) i prof. dr. sc. Marko Pahor (2. radionica) s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani, a sudionici znanstvenih kolokvija i doktorske konferencije su nastavnici Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, kao i drugih fakulteta iz Hrvatske i inozemstva.

Organizacija: Dvije radionice i dva znanstvena kolokvija te završna doktorska konferencija  


Prva radionica: Proces istraživanja - od znanstvene ideje do konceptualizacije istraživanja i definiranja istraživačkog modela. Predavač je prof. dr. sc. Vesna Žabkar s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani. Radionica sadržava slijedeće cjeline:
• Filozofija istraživanja
• Generiranje ideja 
• Analiza literature
• Problem, istraživačka pitanja i ciljeva istraživanja
• Konceptualizacija istraživanja i istraživački model


Nakon radionice doktorandi će imati na raspolaganju u pravilu tri mjeseca za izradu nacrta istraživanja (razradu prijave teme doktorskog rada) iz svog područja interesa. Slijedi organiziranje prvog znanstvenog kolokvija.


Prvi znanstveni kolokvij:Doktorandi dostavljaju svoje prve rezultate istraživanja (pregledni dio materijala), ali i polazišta daljnjem u istraživanju tj. razrađeni nacrt prijave teme sukladno prvoj radionici u obimu od minimalno 0,5 autorska arka (cca 8 stranica teksta), koje je mentor/komentor/savjetnik pregledao i korigirao. Taj materijal se, mjesec dana prije održavanja znanstvenog kolokvija šalje na dvostruku slijepu recenziju, nakon čega doktorand, u suradnji s mentorom, priprema odgovore recenzentu i izlaže ih na kolokviju, nakon što izloži osnovni materijal. Auditorij kojeg sačinjavaju doktorandi, mentori/komentori/savjetnici, članovi Povjerenstva za poslijediplomske studije i doktorate, te ostali nastavnici Ekonomskog fakulteta u Rijeci i ostali nastavnici iz zemlje i inozemstva diskutira o navedenoj temi. Voditelj doktorskog studija usmjerava raspravu, mentor/komentor/savjetnik nakon izlaganja doktoranda daje kritičku analizu nacrta istraživanja uz sugestije za daljnje poboljšanje, dok ostali diskutanti daju daljnje sugestije poboljšanja, ali i kritičke osvrte. Nakon povratnih informacija dobivenih na raspravi (prvi znanstveni kolokvij) doktorandi zajedno s mentorom (i komentorom)/savjetnikom u naredna tri mjeseca rade na doradi materijala. Slijedi druga radionica.


Druga radionica: Obrada osobitosti kvalitativnih i kvantitativnih istraživanja. Predavač je prof. dr. sc. Marko Pahor s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani. Predviđeno je da radionica obradi sljedeće cjeline:
• Operacionalizacija i instrumentalizacija istraživanja
• Paradigme i proces kvantitativnog i kvalitativnog istraživanja 
• Prikupljanje i obrada informacija, interpretacija
• Testiranje hipoteza
• Obrazloženje znanstvenog doprinosa 
• Praktični rad na računalu


Na osnovama novih informacija s druge radionice doktorandi pristupaju dopuni/korekciji/razvoju istraživanja odnosno pripremi materijala za potrebe drugog znanstvenog kolokvija. Dopunjeno polazište u daljnjem istraživanju je modificirani tekst materijala s prvoga znanstvenoga kolokvija i stečeno znanje o osobitostima kvalitativnih i kvantitativnih istraživanja. Doktorandi s mentorom (i komentorom)/savjetnikom rade na materijalu za potrebe rasprave na drugome znanstvenome kolokviju.


Drugi znanstveni kolokvij: Nakon druge radionice doktorandi imaju na raspolaganju oko tri mjeseca za izradu druge verzije prijave teme tj. konačnog nacrta istraživanja iz svog područja interesa. Ostvarene rezultate rada  u tom razdoblju - od operacionalizacije i instrumentalizacije istraživanja do izbora prikladne metodologije istraživanja doktorandi prezentiraju na drugom znanstvenom kolokviju. Taj materijal se, kao i kod prvog znanstvenog kolokvija, šalje na dvostruku slijepu recenziju. U raspravi o pojedinim temama učestvuje isti auditorij kao u prvom znanstvenom kolokviju s istim aktivnostima.



Doktorska konferencija: Rad na doktorskom radu rezultira predajom nacrta preliminarnih rezultata empirijskog istraživanja za doktorsku konferenciju. Sudjelovanje na doktorskoj  konferenciji je završni susret doktoranda i svih ostalih sudionika sa sličnom organizacijom kao i prije, ali s naglaskom na konkretne rezultate provedenih empirijskih istraživanja i znanstveni doprinos.
Nakon radionice temeljem dodatnih sugestija sudionika materijal se usavršava u konačnu službenu predaju prikaza rezultata istraživanja uz suglasnost mentora (i komentora) (prethodna kontrola kvalitete doktorske disertacije - čl. 34 Pravilnika). Nakon navedenoga slijedi izrada konačne verzije teksta klasičnog doktorskog rada monografskog tipa odnosno članka/članaka u okviru skandinavskog modela). 
  

 

Prijediplomski studij Diplomski studij Poslijediplomski studij Study Programs in English

Kalendar

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više